środa, 10 kwietnia 2013

Angkor

Jacek Pałkiewicz to znany polski podróżnik i reporter. Odbył w życiu dziesiątki wypraw, wiele z nich w charakterze eksploracyjnym. Uznawany jest m.in. za odkrywcę źródła Amazonki, najdłuższej rzeki świata. Jedną z jego zasad jest niepowracanie w raz odwiedzone miejsce, ale jest pewne miejsce na świecie, które szczególnie go zafascynowało. Powracał tam wiele razy, by poczuć tę niezwykłą atmosferę walki sił natury z dziełem człowieka. Mowa tu o Kambodży i jej niezwykłych świątyniach Angkoru.

Słowo Angkor oznacza miasto. Dziś nazwą tą określa się zabytkowy kompleks miejski, jaki pozostawili dawni Khmerzy, rdzenni mieszkańcy Kambodży. Na pewno każdy z Was kojarzy najsławniejszą świątynię - Angkor Wat. Ale to niejedyna świątynia znajdująca się na terenie kompleksu. Jest ich kilkadziesiąt i każda z nich zachwyca swoimi zdobieniami i niezwykłymi rozwiązaniami architektonicznymi.

W swojej książce Pałkiewicz przedstawia intrygującą historię Imperium Khmerskiego. Do dziś wiele z jej kart pozostaje zakrytych. Na wiele pytań być może nigdy nie poznamy jasnej odpowiedzi. Dlaczego Khmerowie porzucili swoje wspaniałe miasta? Co doprowadziło do upadku tak potężnego państwa? Razem z autorem, oprowadzającym nas po monumentalnych świątyniach, powędrujemy nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie.

Angkor Wat

Jak w większości podróżniczych pozycji, tak i w tej znajduje się mnóstwo zdjęć. Stanowią one około połowę książki, a więc jest ich naprawdę sporo. Niektóre z nich wykonane zostały w czasach pierwszych wypraw autora do Kambodży i ich jakość nie jest zachwycająca. Jednak to, co przedstawiają, jest wprost niesamowite. Kamienne bloki świątyń atakowane przez pnącza agresywnej dżungli robią piorunujące wrażenie.

Narracja książki jest nieco chaotyczna. Wraz z kolejnymi atrakcjami Angkoru autor opowiada kolejny kawałek historii, ale czasem ciężko połączyć to w całość. Dlatego, jeśli chce się wynieść coś z tej lektury, należy czytać uważnie. A z pewnością jest w niej parę rzeczy dających do myślenia.

Angkor polecam przede wszystkim osobom interesującym się podróżami oraz Azją. Jest to książka, w której pokazany został kraj wciąż mało znany przez dzisiejsze społeczeństwa, jednak w ostatnim czasie zyskujący na popularności. Jaka historia kryje się za potężnymi budowlami Angkoru? O tym dowiecie się sięgając po książkę Jacka Pałkiewicza.

Ocena: dobra

8 komentarzy:

 1. Mój szwagier jest zachwycony książkami Pałkiewicza, ja jednak za książkami podróżniczymi nie przepadam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam o nim na konwersacjach na studiach, mnie jednak nie do końca zainteresował swoją osobą, więc nie skuszę się na książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam w domu kolekcję książek Pałkiewicza a wśród nich i tą o Angkor . Zgadzam się ze jest to niesamowite i bardzo tajemnicze miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam już jakiś czas temu i podobała mi się, nawet bardzo. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie ta tematyka obecnie nie interesuję ;)Może kiedyś.

  Pozdrawiam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Od czasu do czasu lubię poczytać książki podróżnicze, więc z chęcią bym zajrzała.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zdecydowanie nie dla mnie ;(

  OdpowiedzUsuń
 8. AAAA!! muszę ją mieć!! cudowna :) i wprost dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo zależy mi na Waszych komentarzach. Jeśli już tu trafiłeś/aś, pozostaw proszę po sobie choć słówko :)