niedziela, 26 sierpnia 2012

Dolina Szkieletów

Wszystkim znany jest fakt, że po książki sięga coraz mniej osób. Zwłaszcza młodych, które znajdują sobie inne rozrywki od ich zdaniem nudnego siedzenia i przewracania kartek. Dziś zachęca się do korzystania z e-booków, mając nadzieję, że w ten sposób liczba czytających osób wzrośnie. Nie każdy jednak jest do nich przekonany... A co gdyby tak połączyć dzisiejszą technologię z posiadającą swoją tradycję papierową książką? Na taki pomysł wpadł właśnie Patrick Carman, autor Doliny Szkieletów.

Dolina Szkieletów to projekt podzielony na dwie części. Pierwszą z nich są zapiski Ryana w jego dzienniku, drugą zaś filmy umieszczane w Internecie przez jego przyjaciółkę, Sarah. Dziennik i filmy składają się na intrygującą historię dwójki nastolatków, którzy chcą odkryć sekret dragi, czyli machiny znajdującej się w Dolinie Szkieletów, służącej niegdyś do wydobywania złota. Draga stoi niewzruszona od wielu lat, a plotki głoszą, że zdarzył się tam kiedyś śmiertelny wypadek...

Akcja tej niedługiej powieści płynie dość powoli, rozkręcając się pod koniec. Ryan opisuje zdarzenia, które dotychczas spotkały dwójkę przyjaciół, a filmy Sarah przedstawiają głównie ją samą analizującą fakty. Ale znajdziemy też momenty, w których włos jeży się na głowie.

Warte zwrócenia uwagi są także hasła, które należy wpisać na stronie internetowej by wyświetlić filmiki Sarah. Odwołują się do literatury gotyckiej, m.in. Edgara Allana Poego (tu wskażę podobieństwo do wcześniej recenzowanej Siostrzycy, w której pojawiały się bardzo podobne nawiązania); natomiast wydanie dziennika przedstawia się naprawdę zachęcająco - stylizowane jest na zwykły zeszyt w linie.

Patrick Carman stworzył interesującą historię, której ciąg dalszy możemy przeczytać w kolejnym tomie. Jedyną poważną wadą tej powieści jest jej długość, a właściwie krótkość. Z pewnością niektórzy połkną ją w czasie jednego dnia i poczują się nienasyceni, dlatego warto mieć pod ręką kontynuację Doliny Szkieletów. Poza tym tej lekkiej lekturze nie można nic zarzucić.

Ocena: dobra

16 komentarzy:

 1. Czy czyta tak mało osób? Wydaje mi się, że po fenomenie Harry'egp Pottera, "Zmierzcu" i tym podobnych, czytających książek jest wiele, wiele więcej niż kiedyś.
  Jeżeli chodzi o mnie, to nie przepadam za e-bookami, wolę standardowe czytanie.
  Chodź książka wygląda na ciekawą, nie wiem czy będę miała okazję ją przeczytać.
  Widzę jednak, że czytasz "Enklawę" - czytałam ją, więc Twoja opinie chętnie poznam. ; )

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę przyznać, że średnio interesuje mnie fantastyka. A wydaje mi się, że jeszcze nie czytałam nic od Patricka Carmana.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałam to przeczytać, ale uznałam, że może być dla mnie zbyt dziecinne. Jednak czasami mam ochotę na trochę na różnego typu literaturę i ten tytuł mnie zaintrygował. Czy to jest ta książka, która została wydana z czarnymi kartkami na brzegach?

  written-by-bird.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam i miałam podobny problem. pochłonęłam ją błyskawicznie może po dwóch trzech godzinach. Można usprawiedliwić to tym, że jest do "dziennik" a nie pełna opisów i dialogów książka. Podobała mi się, bo jest czymś nowym i stanowi fajną odskocznię;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja ją przeczytałam po godzinie i strasznie żałowałam, że nie wzięłam od razu drugiej części ;)

   Usuń
 5. O dolinie szkieletów słyszałam i zastanawiam się nad nią poważnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zawsze podchodziłam do nie sceptycznie..
  &Natalia

  OdpowiedzUsuń
 7. Raczej nie dla mnie. ; )
  [ksiazkowo17]

  OdpowiedzUsuń
 8. woow! Gościu miał niezły pomysł z filmikami w internecie. Ale jednego się obawiam...
  Jakie one są?

  OdpowiedzUsuń
 9. fajnie piszesz. Masz niezły "dar" do zachęcania, by sięgnąć po tę książkę

  OdpowiedzUsuń
 10. Planuję przeczytać tę książkę i chciałam wejść na stronę www.dolinaszkieletow.pl na której są te filmiki - okazało się, że strona nie istnieje. I co teraz? :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To rzeczywiście problem, spróbuj napisać do wydawnictwa Nasza Księgarnia, może rozwiążą ten problem.
   Jeśli natomiast umiesz dobrze angielski to na tym kanale można obejrzeć wszystkie filmiki z Doliny Szkieletów (Skeleton Creek): http://www.youtube.com/user/sarahfinchervideos/videos
   Mam nadzieję, że pomogłem :)

   Usuń
  2. Super, dzięki wielkie! :) po angielsku może być jak najbardziej :)

   Usuń
  3. Napisałam do wydawnictwa i otrzymałam link do działającej strony! :)

   http://dolinaszkieletow.nk.com.pl/

   Dziękuję za radę :)
   Pozdrawiam

   Usuń
  4. Super, cieszę się, że pomogłem :)

   Usuń

Bardzo zależy mi na Waszych komentarzach. Jeśli już tu trafiłeś/aś, pozostaw proszę po sobie choć słówko :)