czwartek, 2 sierpnia 2012

Na psa urok

Jeśli sądzicie, że druidzi to posługujący się magią, starzy mędrcy z długą, białą brodą, to jesteście w błędzie. I musicie natychmiast otworzyć Na psa urok Kevina Hearna! Tutaj przedstawia się nieco inny obraz nie tylko druidów, ale i innych znanych Wam niezwykłych istot.

Atticus O'Sullivan jest irlandzkim druidem zamieszkującym obecnie Arizonę, wraz ze swym dobrym przyjacielem Oberonem - psem. Oczywiście jako pies druida Oberon umie się porozumiewać ze swoim panem. Co właściwie robi Irlandczyk w Arizonie? Przede wszystkim ukrywa się przed czyhającym na niego irlandzkim bogiem. A poza tym, chyba nie myśleliście, że 2100-letni człowiek będzie mieszkał ciągle w jednym miejscu? Tyle właśnie lat stąpa po ziemi Atticus i wszystko wskazuje na to, że niedługo jeszcze pożyje. Co prawda biologicznie ma 21 lat, ale widmo zbliżającego się niebezpieczeństwa nie pozostawia żadnych złudzeń. Wkrótce Atticus będzie musiał się zmierzyć z bogiem miłości w ostatecznym pojedynku.

Oprócz druida i całego panteonu bogów, w tej przezabawnej książce spotkamy wilkołaki, wampira, a także wiedźmy, które przybyły z Polski w ucieczce przed nazistami. Mamy tu więc prawdziwą mieszankę mitów i legend. Jak to się wszystko trzyma kupy? Powiem, że doskonale.

Na psa urok jest pełen akcji, od początku do końca. Dosłownie co chwilę Atticus ma do załatwienia inną sprawę, spotyka kolejnych bohaterów, a każdy z nich działa we własnym interesie. Powieść jest nieprzewidywalna dzięki ciągłym zwrotom akcji, następujących raz za razem. Nie sposób się nudzić przy tej lekturze. Tym bardziej, że cięty język głównego bohatera nie raz wywoła u nas śmiech. Autor nie daje nam jedynie dawki dobrego humoru, ale udowadnia też swoją sporą wiedzę poprzez wspomnienia Atticusa. Widział on na własne oczy wiele historycznych wydarzeń, o których wspomina przy różnych okazjach.

Powieść Kevina Hearna jest początkiem cyklu Kroniki Żelaznego Druida. Ja nie mam wątpliwości, że sięgnę po następne tomy, gdyż przy Na psa urok nieźle się ubawiłem. Myślę, że z całą pewnością mogę polecić tę pozycję fanom Pratchetta i osobom, które po prostu lubią zakręcone historie ;).

Ocena: świetna

4 komentarze:

 1. Czytałam wszystkie trzy i śmiałam się jak szalona. Czekam na czwartą część. Pozdrawiam i wpadaj do mnie częściej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przepadam za fantastyką, więc raczej nie sięgnę, chociaż fabuła wydaje się ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakiś czas temu ta książka krzyczała do mnie z półki w Empiku, ale niestety zignorowałam to wołanie. A szkoda, bo chyba przypadłaby mi do gustu.;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Już wkrótce będę miała szansę tę powieść przeczytać ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Bardzo zależy mi na Waszych komentarzach. Jeśli już tu trafiłeś/aś, pozostaw proszę po sobie choć słówko :)