czwartek, 19 grudnia 2013

Między młotem a piorunem

To jest recenzja trzeciego tomu Kronik Żelaznego Druida. Recenzje poprzednich tomów: Na psa urok, Raz wiedźmie śmierć.


Atticus O'Sullivan powraca w kolejnej części Kronik Żelaznego Druida. Między młotem a piorunem Kevina Hearne'a tym razem koncentruje się na mitologii nordyckiej. Mitologia ta jest bardzo popularna, na pewno więc zachęci niektórych czytelników do sięgnięcia po serię o 2100-letnim druidzie.

W końcu nadszedł czas pogromu Thora. Okrutny bóg piorunów wyrządził w przeszłości wiele krzywd przyjaciołom Atticusa i teraz, w ramach spłaty długu, druid musi pomóc im w jego zagładzie. Plan jest na tyle szalony, że nie obejdzie się bez ostrzeżeń, choćby ze strony... Jezusa. Wyprawa do Asgardu z żądnymi krwi Thora przedstawicielami różnych gatunków (m.in. wilkołaka i wampira) to główny trzon trzeciej części Kronik Żelaznego Druida, ale na Atticusa czyha jak zwykle wiele innych niebezpieczeństw. Ponadto jego nowym obowiązkiem jest nauka Granuaile na druidkę, a więc wypadałoby przeżyć przez kolejne 12 lat. Ale czy zemsta na Thorze nie jest zbyt odważnym krokiem?

Między młotem a piorunem odrobinę różni się od poprzednich tomów. Tym razem druid wyrusza na daleką wyprawę, podczas której dowie się wiele o swoich przyjaciołach z Tempe. Ponownie wiele humoru wprowadza Oberon, pies Atticusa, z którego odzywek nie można się nie śmiać. Druga połowa powieści jest natomiast o wiele bardziej dramatyczna. Nie ma tam już miejsca na żarty. Druid obiecał pomóc w zemście na Thorze, lecz dopadają go wątpliwości, czy to aby na pewno dobry pomysł. Objawia się też jego inne oblicze, podczas wspomnień o swojej miłości, którą utracił setki lat temu.

Kevin Hearne doskonale spełnia się w pisaniu Kronik Żelaznego Druida. O jego dowcipności możemy przekononać się już z wskazówek dotyczących wymowy nordyckich nazw zawartych na wstępie. Autor dba o fakty historyczne i widać, że dysponuje sporą wiedzą na temat historii. Zabrakło mi jedynie paru dodatkowych informacji o Asgardzie i mitologii - albo mi gdzieś umknęły, albo po prostu autor ich nie umieścił.

Wielbicieli rudego Irlandczyka tworzącego magiczne sploty chyba nie trzeba przekonywać, innych natomiast zachęcam do zapoznania się z przygodami Atticusa. Co prawda dwa poprzednie tomy podobały mi się bardziej, ale może jest to kwestia tematyki Między młotem a piorunem. Za to tych, których interesuje mitologia nordycka, na pewno zadowoli to inne, ciekawe spojrzenie na całą rzecz. To dobra i niesztampowa fantastyka!

Ocena: dobra

14 komentarzy:

 1. Przypomniałeś mi, że muszę przeczytać pierwszą część w końcu ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli znajdę czas to na pewno przeczytam całą serię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Może kiedyś skuszę się na całą serię, zobaczę:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mały skrzatek się wygadał, że książkę znajdę pod choinką i już się nie mogę doczekać, żeby przeczytać ,,Między młotem a piorunem'' :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje mi się, że do tej pory nigdy nie słyszałam o tej serii. Chętnie przyjrzę jej się bliżej przy najbliższej okazji. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dlaczego ja Cię odwiedziłam? Jeszcze kilka minut temu nie pamiętałam, ze marzyłam o przeczytaniu przygód druida, a teraz... Muszę się z nimi zapoznać!. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zabieraj się czym prędzej, nie pożałujesz ;D

   Usuń
 7. Nie słyszałam o tej serii, ale wydaje się ciekawa, chociaż często pomysł z mitologią nie zostaje dobrze zrealizowany :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tej został zrealizowany w bardzo ciekawy sposób :)

   Usuń
 8. Od dawna zapatruję się na całą serię :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ajj... nie znałam tego! To co ja się mogę wypowiadać... Wgl hejka, nie wiesz, jak mi miło, że jeszcze pamiętasz o moim blogu;) Aż zaraz coś napiszę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Koniecznie muszę zapoznać się z tym cyklem, wydaje się być naprawdę warty uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 11. Obiła mi się już o oczy w księgarni, ale jakoś nigdy nie zwróciłam na tę serię większej uwagi, chyba trzeba jednak to zmienić i przeczytać pierwszy tom. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Chyba ostatnio widziałam ją w księgarni.. Ale jakoś mnie nie zainteresowała. Po Twojej recenzji chyba po nią wrócę :D
  [potok-recenzji]

  OdpowiedzUsuń

Bardzo zależy mi na Waszych komentarzach. Jeśli już tu trafiłeś/aś, pozostaw proszę po sobie choć słówko :)